اخبار و اطلاعیه ها

علل لغزیدن (سرخوردن)  خودرو و راهکار های جلوگیری از آن چیست ؟
تعداد امتيازات: (89)

علل لغزیدن (سرخوردن) خودرو و راهکار های جلوگیری از آن چیست ؟

09 آذر 1395 Article Rating

اگرچه وضعیت خودرو و جاده در لغزیدن آن سهیم است ولی بدون تردید، عامل اصلی آن راننده است. در رانندگی سه نوع سرخوردن وجود دارد که به دلایل زیر اتفاق می افتد:

1.     سرعت بیش از حد خودرو و نامناسب بودن آن با وضعیت جاده و ترافیک

2.      شتاب زیاد (گاز دادن بیش از حد)، ترمز گرفتن و نیرویی که در پیچ های جاده به لاستیک تحمیل می شود.

3.      ترکیبی از دو حالت فوق

سرخوردن چرخ های عقب در اثر کاهش چسبندگی آنها اتفاق می افتد.

این حالت معمولا در نتیجه سرعت بیش از اندازه و  نیروی سر پیچ ها اتفاق می افتد. ممکن است شتاب خودور و نیروی بیش از معمول ترمز نیز به این حالت کمک کند. این نوع لغزیدن به آسانی تشخیص داده می شود. با کمی بی دقتی ممکن است خودرو هنگام پیچیدن کاملا دور خود بچرخد، البته در جاده سازی ها با ایجاد یک شیب ملایم به سمت داخل پیچ تا حدودی از این مورد جلوگیری می شود، راننده نیز بایست برای از بین بردن عوامل لغزش خودرو پا را از روی پدال گاز و ترمز بردارد و حرکت خود را با فرمان هماهنگ کند.

وقتی خودرو در جهت نادرست حرکت می کند، عکس العمل طبیعی شما باید این باشد که با استفاده از فرمان، آن را به مسیر صحیح برگردانید.

سرخوردن چرخ های جلو نیز وقتی اتفاق می افتد که چسبندگی آنها کم شده باشد. در این حالت کنترل مستقیم خودرو از دست راننده خارج می شود. توصیه می شود فرمان را در جهت حرکت خودرو هدایت و سعی کنید که با تشخیص و با از بین بردن علت به مرور چرخ های خودرو را به صورت مستقیم برگردانید یا فشار روی پدال گاز و ترمز را کاهش دهید.

رانندگانی که در جاده های برفی تردد می کنند عموما مقداری نمک در خودرو نگهداری می کنند تا در صورت متوقف شدن خودرو در برف جهت ایجاد اصطکاک بین لاستیک و جاده استفاده نمایند

در هنگام حرکت روی برف و یخ دنده‌ها را طوری انتخاب نمایید که با سرعتی یکسان حرکت کنید و با فشردن آرام پدال گاز سعی نمایید تا دور موتور به آرامی کم یا زیاد گردد. حتی المقدور از کمک سنگین استفاده نکنید و تنها با استفاده از کمک سبک و قفل دیفرانسیل‌ها مسیرتان را ادامه دهید.

از تصمیم گیری‌های عجولانه بپرهیزید که عامل بسیاری از حوادث و صدمات جبران ناپذیر است. درهنگام سفر در مسیرهای سخت و صعب العبور با سرعت بسیار پایین حرکت کنید. همیشه برای عبور از مسیرهای دشوار با چند اتومبیل همراه شوید گروهی یا حداقل به اتفاق چند نفر که بتوانند به شما یاری برسانند اقدام به این گونه سفرها نمایید. در شرایط حاد باید یک نفر به صورت پیاده در جلو اتومبیل حرکت کند تا با مشاهده ی مسیر به شما فرمان صحیح دهد که البته این شخص باید خود به اصول رانندگی آگاهی کافی داشته باشد

نظرات ارسال شده

1
# محمدرضا (یکشنبه, 14 آذر,1395 10:44 ق.ظ)
با تشكر مطالب مفيد و مناسب براي فصل موجود است.
در صورت امكان لطفا مطالب آموزشي مستمر باشد.

ارسال نظر جديد

نام

ایمیل

گروه های خبری
آرشیو اخبار