اخبار و اطلاعیه ها

قدیمی ترین خودروی تویوتا در کجاست؟
تعداد امتيازات: (166)

قدیمی ترین خودروی تویوتا در کجاست؟

02 مرداد 1396 Article Rating

کمپانی بزرگ تویوتا در سال ۱۹۳۶ اولین خودروی تولیدی خود را با نام AA روانه بازار کرد. تویوتا AA تا سال ۱۹۴۲ تولید و طی این چندسال تنها ۱۴۰۴ دستگاه از آن ساخته شد. AA یک خودروی سدان متوسط با پیشرانه ۶سیلندر خطی ۳.۶ لیتری بود که در شهر کورومو ژاپن تولید می شد. تا چندسال پیش تصور می شد هیچکدام از تویوتا AAها باقی نمانده و این موضوع باعث شد که تویوتا یک نسخه همانند مدل های اصلی برای نمایش بسازد.

اما خبری بسیار مهم در خصوص کشف یکی از ۱۰۰ دستگاه AA سری اول در کشور روسیه برای ژاپنی ها بسیار خوشحال کننده بود. با گذشت بیش از ۷۰ سال بالاخره قدیمی ترین تویوتا AA تولید شده در دنیا در یک گاراژ پیدا شد. سال ۲۰۰۸ بود که این تویوتا در کشور روسیه پس از سالها پیدا شد. این خودرو برای یک کشاورز سیبری بوده که قبل از جنگ جهانی دوم از آن استفاده می کرده. خودرویی که به عنوان یک جواهر با ارزش و نشان دهنده اصالت تویوتا می توان از آن یاد کرد و حالا در جای امنی نگهداری می شود.


داستان پیدا شدن تویوتا AA هم در نوع خود جالب است. زمانی که آقای رونالد کویمن، مدیر موزه لومان، چندین سال به دنبال نسخه ای از AA می گشت با تماس تلفنی از سوی یک دانش آموز در روسیه متوجه شد که یک دستگاه تویوتا AA در روزنامه محلی بفروش گذاشته شده است. ابتدا همه تصور داشتند این تویوتا بخاطر شکل ظاهری بسیار نزدیک به یکی از برندهای آمریکایی، نام آن اشتباه در آگهی درج شده است. اما ارسال تصاویر مختلف از سوی دانش آموز روسی به مدیر موزه "Louwman" نشان داد که این خودرو تنها مدل باقی مانده از AA است. تویوتا AA مورد نظر به عنوان یک خودروی نه چندان پراهمیت به دست نوادگان این کشاورز رسیده بود و بخاطر نگه داری در شرایط نه چندان مساعد، وضعیت ظاهری و فنی آن در بدترین حالت ممکن بود. خودرویی که در شهر " ولادی وستوک" قرار داشت. شهری که ایستگاه پایانی راه آهن سراسری سیبری است و در جنوب شرقی روسیه قرار دارد. تویوتا AA سال های سال در وضعیت نه چندان مناسب نگه داری می شد و حالا مدیر موزه لومان با خرید این خودرو آن را به کشور هلند فرستاد تا این گنجینه با ارزش در خانه جدید خود نگهداری شود.

نامه نگاری ها و ایمیل ها بیش از ۷ ماه به طول انجامید تا در نهایت وزارت "فرهنگ روسیه" اجازه خروج AA از این کشور را صادر کرد. ظاهر خودرو به هیچ عنوان سالم باقی نمانده بود به همین خاطر مراحل جابجایی تویوتا AA مورد نظر با دقت فراوانی صورت گرفت تا بدنه و دیگر قطعات باقی مانده آسیبی نبینند. 
نظرات ارسال شده

1
# علی (دوشنبه, 02 مرداد,1396 11:03 ق.ظ)
داستان جالبی داره، با مقایسه عکس های AA و CHR، تشابه ظاهری بینشان قابل ملاحظه است.

ارسال نظر جديد

نام

ایمیل

گروه های خبری
آرشیو اخبار