اخبار و اطلاعیه ها

تأمین قطعات، کمتر از ۲۴ ساعت
تعداد امتيازات: (158)

تأمین قطعات، کمتر از ۲۴ ساعت

04 مرداد 1396 Article Rating

بحث تأمین قطعات همیشه در کشور از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. موضوعی که در راستای احترام به مشتری و رضایت مداری است. در این شماره مصاحبه کوتاهی با آقای مهندس ابوالقاسم پهلوان مدیر قطعات یدکی شرکت ایرتویا داشته ایم. در این مصاحبه بیشتر پیرامون تأمین قطعات یدکی توسط شرکت ایرتویا و تفاوت های قیمتی و کیفی با بازار آزاد پرداخته ایم.

- موضوعات مهمی که می توان به عنوان آخرین دست آوردهای ایرتویا در بحث خدمات پس از فروش مطرح کرد، چه مواردی است؟

در حوزه قطعات یدکی خوشبختانه دست آوردهای فراوانی داشته ایم که یکی از این موارد شناسایی و باز تعریف تمام قطعات تویوتا هست. ما در شرکت حدود ۳۵۰ دستگاه مدل و تیپ خودرو داریم. در این مدت تمام تعاریف قطعات آنها را انجام دادیم که حدوداً ۳۵۰-۳۶۰ هزار شمار فنی در حوزه قطعات یدکی تویوتا موجود است که تمامی این قطعات در سیستم تعریف شده و به راحتی می توان تمامی آنها را شناسایی کرد. از دیگر مواردی که توانستیم آن را تا حد بسیار زیادی پیش ببریم قرار دادن این اطلاعات در وبسایت ایرتویا می باشد تا مشتریان در صورت نیاز به این اطلاعات فنی از طریق شماره فنی قطعه بتوانند علاوه بر استعلام قیمت به قطعه مورد نیاز دسترسی پیدا کنند. همچنین مشتریان می توانند با جستجو نام قطعه و شماره شاسی قطعه مورد نیاز برای خودرویشان را پیدا کنند. در این روش مشتریان می توانند به راحتی از موجود بودن قطعه یا ناموجود بودن آن مطلع شوند.

- یعنی در بحث فروش اینترنتی هم برنامه ریزی هایی داشته اید؟

در بحث فروش اینترنتی شرکت با توجه به در اختیار قرار دادن تمامی اطلاعات قطعات به مشتریان در سایت، این نیاز را دیدیم که مردم بیشتر به دنبال خرید اینترنتی قطعات هستند و خیلی تمایلی به خرید حضوری ندارند. به همین خاطر در حال اجرای فروش اینترنتی از طریق سایت ایرتویا برای مشتریان هستیم. البته کارهای جزئی برای راه اندازی این بخش وجود دارد ولی با توجه به همکاری های واحدIT شرکت سعی داریم تا پایان ماه مرداد این بخش را راه اندازی کنیم و با توجه به درخواست مشتری از طریق پست قطعه مورد نیازشان را ارسال خواهیم کرد.

یکی از موضوعات بسیار مهم در بحث قطعات یدکی، قیمت آن است. همیشه اختلاف قیمت بین نمایندگی و بازار آزاد وجود داشته است. ایرتویا برای این موضوع چه راه کاری داشته است؟

ما در حوزه قطعات یدکی با توجه به تحقیقات بازاری که انجام دادیم، تفاوت قیمت هایی را با بازار شناسایی کردیم. در این مدت با ارائه راهکارهای متفاوت و جدید توانستیم این اختلاف قیمت را به حداقل برسانیم و در بسیاری از موارد قیمت قطعات را پایین تر از بازار آزاد برسانیم و الان یک مزیت رقابتی با بازار ایجاد کردیم و به طور نسبی قطعات ما خیلی ارزان تر است. حتی ارزیابی هایی که شرکت های بازرسی کیفیت از قیمت قطعات انجام داده اند، کاملا نشان می دهد که نسبت رضایت در این زمینه افزایش پیدا کرده است.

- این اختلاف در بخش کیفی هم مشاهده می شود یا خیر؟

بله. در حوزه کیفی قطعات، ما کارهای مختلفی برای ایجاد تمایز بین نمایندگی و بازار آزاد انجام داده ایم. تمام قطعات عرضه شده ما هولوگرام "ایرتویا" دارند. یعنی مشتریان می توانند قطعات ما را با هولوگرام روی بسته بندی شناسایی کنند. خواهش ما از مشتریان این است که حتما در زمان خرید قطعات به این موضوع توجه کنند. زیرا قطعه ای که هولوگرام ایرتویا را داشته باشد ۱۰۰درصد اصل است.

بحث دیگری که در بخش قطعات کیفی مثل کمک فنر و لنت ترمز انجام داده ایم، "نانوتک" است. نانوتک هارو باید با چشم مصلح دید. تمامی این قطعات دارای گارانتی هستند که توسط تکنسین شرکت باید نصب شوند. این قطعات نیز دارای گارانتی ۶ماهه هستند.

حدوداً چه میزان کاهش قیمت در قطعات داشته اید؟

می توان گفت به طور متوسط حدود ۲۵ درصد کاهش قیمت نسبت به سال گذشته داشته ایم. این بدین منظور نیست که شرکت ایرتویا در گذشته سود بالایی از فروش قطعات بدست می آورد و حالا سود خود را کم کرده است. با بررسی و تحقیق و تحلیل های صورت گرفته مواردی را شناسایی کردیم که باعث افزایش قیمت تمام شده قطعات می شد. با کاهش هزینه ها در خرید قطعات، حمایت هایی که از شرکت مادر داشتیم توانستیم کاهش قیمت را انجام دهیم.

البته هزینه های سربار شرکت با وارد کنندگان غیررسمی قابل مقایسه نیست. بخاطر اینکه اکثرا وارد کنندگان غیررسمی از کانال های غیرقانونی جهت واردات قطعات یدکی استفاده می کنند و این امر باعث بروز مشکلاتی در حوزه رقابت قیمت می شود. با این حال بازهم شرکت ایرتویا توانست قیمت قطعات یدکی خود را پایین تر از بازار آزاد درنظر بگیرد.

در بخش تأمین قطعات در دیگر شهرها چه کارهای انجام داده اید؟

با توجه به اینکه سیاست شرکت در حوزه قطعات یدکی، افزایش رضایت مشتریان و سرعت خدمات دهی در شبکه نمایندگی ها است ما توانستیم با استفاده از روش های حمایتی که از نمایندگان داشته ایم، سطح دسترسی قطعات در شبکه را بالا ببریم. یعنی به نمایندگی ها اعتباراتی داده ایم که بتوانند افزایش موجود قطعات در انبارهای خود داشته باشند. با این روش مشتریان می توانند در هر نمایندگی سطح کشور به راحتی قطعات مورد نیاز خود را تأمین کنند.

البته یکی از موارد مهمی که به آن پرداخته ایم ایجاد فروشگاه قطعات بوده است که در حال حاضر ۴ فروشگاه قطعات داریم یک شعبه در بازار تهران، یک شعبه در پاسداران، یک شعبه در دفتر مرکزی و شعبه چهارم نیز در شهر تنکابن قرار دارد. همچنین در آینده نزدیک آن را به ۱۰ فروشگاه در استان های اصلی مثل شیراز، اصفهان، خراسان، یزد و... افزایش می دهیم. مزیت مهم این فروشگاه ها اعتماد به کیفیت و قیمت قطعات یدکی می باشد که مشتریان می توانند قطعه مورد نیاز خود را از اقصی نقاط کشور خریداری کنند.

ضمن آنکه با قرار داد جدیدی که با شرکت پست جمهوری اسلامی و چند شرکت حمل و نقل بسته ایم توانسته ایم ارسال قطعات به مشتریان و نمایندگان در مراکز استان ها را در کمتر از ۲۴ ساعت و در دیگر شهرستان ها در ۴۸ ساعت انجام دهیم.

- باتوجه به رفع نسبی تحریم ها و مشکلاتی که در تأمین قطعات وجود داشت، چند درصد از قطعات خودروها را می توانید تأمین کنید و آیا این میزان افزایش پیدا می کند یا خیر؟

خوشبختانه با رفع تحریم ها روابط ما با شرکت مادر بیشتر از قبل شده است به تازگی یک محموله از قطعات یدکی را از ژاپن دریافت کردیم و باتوجه به مذاکرات انجام شده مقرر گردیده به زودی اکثر قطعات را به طور مستقیم از کشور ژاپن وارد نماییم. باتوجه به گروه بندی قطعات براساس مصرف، درحال حاضر میزان پاسخگویی به قطعات تند مصرف کامل می باشد. همچنین در حوزه قطعات متوسط مصرف حدود ۹۵ درصد از نیازها را به صورت آنی پاسخگو هستیم و در حوزه قطعات کند مصرف نیز، این شاخص به ۹۰درصد می رسد. لذا با توجه به اقدامات اصلاحی که در این حوزه صورت می پذیرد، کسورات مربوطه به صورت سفارش های خاص در کمتر از ۱۰ روز برای مشتریان از طریق منابع خارجی تأمین می گردد.

- مشتریانی که خودروهایشان را برای سرویس یا تعمیر به تعمیرگاه میاورند در برخی اوقات تمایل دارند از قطعات خریداری شده خودشان در خودرو استفاده شود، آیا این موضوع در شرکت ایرتویا هم صورت می گیرد؟

الزاماً بر اساس قانون وزارت صنایع ما نمی توانیم قطعاتی که به صورت شخصی وارد شرکت می شوند را برروی خودروها نصب کنیم. در حال حاضر هم ما تمایزی در بحث کیفی قطعات بین محصولات شرکت و بازار آزاد ایجاد کرده ایم. قطعات شرکت دارای ۶ ماه یا ۱۰۰۰۰ کیلومتر گارانتی است. یعنی اگر خودرویی برای یک سرویس وارد تعمیرگاه های مجاز ما شود ۶ ماه یا ۱۰ هزار کیلومتر بابت آن سرویس یا خدمت و آن قطعه، گارانتی می شود. در این حوزه تعمیرگاه های سطح شهر نمی توانند کاری انجام دهند زیرا ممکن است قطعه مورد استفاده در خودرو از نوع تقلبی یا بی کیفیت باشد که تنها بخاطر قیمت پایین تر مورد استفاده قرار می گیرد.

- و صحبت آخر

اگر ما دنبال یک جنس ارزان قیمت هستیم نمی توان توقع داشت که آن جنس از نظر کیفیت بهترین نوع است. خواهش ما این است که مردم برای حفظ سلامت و امنیت خود و خانواده شان همیشه از قطعات با کیفیت و اصلی استفاده کنند.

من در بازار آزاد قطعات تقلبی فراوانی دیده ام. برای مثال قیمت اصلی فیلتر هوای خودروی تویوتا کمری ۱۴۰ هزار تومان است اما در بازار نمونه های ارزان قیمت با همان شکل از ۲۰ تا ۵۰ هزارتومان بفروش می رسد. این اختلاف قیمت به خوبی نشان دهنده عدم کیفیت محصول فروخته شده در بازار آزاد است. چنین قطعاتی شاید به ظاهر تأثیر خود را نشان ندهند اما تأثیر زیادی روی مصرف خودرو و بحث فنی موتور دارند. به همین خاطر همیشه به مشتریان خود می گوییم از قطعات اصلی برای خودرو استفاده کنند.

با توجه به اینکه محبوبیت تویوتا بخاطر کیفیت است، عملاً اگر مشتریان بدانند این قطعه تقلبی است، هیچ علاقه ای به استفاده از آن نخواهند داشت. بنابراین اگر کسی به دنبال ارزانی و عدم کیفیت محصول باشد به هیچ عنوان به سراغ تویوتا نخواهد رفت.

 

نظرات ارسال شده

هم اکنون هيچ نظري ارسال نشده است. شما مي توانيد اولين نظردهنده باشد.

ارسال نظر جديد

نام

ایمیل

گروه های خبری
آرشیو اخبار